בדיקת בדק בית היא פרוצדורה נפוצה בעיקר ברכישת בית חדש מקבלן, אך היא אינה פחות חשובה כאשר רוכשים בית יד שניה. לאחר שסגרתם את העסקה ולפני שאתם נכנסים לבית, חשוב שתזמינו בדיקת בדק בדירות יד שניה, בדיקה מקצועית שתבחן את תשתיות המבנה, את הדלתות, את הרצפה, את המרפסות ולמעשה את כל האלמנטים מהם בנוי המבנה. מה כוללת בדיקה זו? על כך בשורות הבאות.

 

מדוע חשוב לבצע בדק בדירות יד שניה?

בדיקות בדק בית הן בדיקות שיש להן מטרה מוגדרת, והמטרה הזאת נכונה גם במקרה של דירה חדשה מקבלן וגם במקרה של דירת יד שניה. הצורך להבין את מצבו של הבית לפני שנכנסים אליו הוא צורך שנכון לכל סוג של דירה, בין שמדובר בדירה קטנה או גדולה ובין שמדובר בדירה חדשה מקבלן או בדירה יד שניה. למעשה, בדירות יד שניה ישנם לא מעט אלמנטים שחשוב מאוד לבדוק, ובראשם תשתיות המים והביוב של הדירה. במידה ומדובר בדירה ישנה, הרי שגם חוזק מבני של מרפסות וקירות תמך הוא אלמנט חשוב שיש לבדוק לפני שנכנסים לבית.

 

מי מבצע את הבדיקה ומה התוצר שלה?

בדיקת בדק בית בדירות יד שניה היא בדיקה המבוצעת על ידי גורם מקצועי בעל הסמכה בתחום הנדסת הבניין, קרי מהנדס או הנדסאי בניין. גורם זה פועל על פי מתודולוגיות סדורות של בדיקת בדק בית, בהתאמה לסוג הבית, למיקום המדויק שלו ולאתגרים האופייניים לו. כך למשל, בדירה יד שניה תינתן יותר תשומת לב לנושא בדיקת התשתיות מאשר בדירה חדשה בקבלן, בעוד שבדירה מקבלן תינתן תשומת לב רבה יותר לנושאים כמו עמידה בהוראות תכנית הבניה, עמידה בתנאי היתר הבניה וכן הלאה.

בתום הבדיקה תקבלו מהגורם הבודק דו"ח מפורט, המפרט את כל הליקויים שנמצאו בבדיקה. ליקויים אלה יכולים להיות שוליים ומינוריים והם יכולים להיות גדולים ומשמעותיים. העניין הוא שעם הדו"ח שתקבלו, תוכלו לפנות לבעל הדירה ממנו אתם קונים אותה, ולדרוש תיקון של הליקויים או פיצוי כספי בהתאם כתנאי לסגירת העסקה. הדו"ח הוא ראיה משפטית קבילה ואם תעגנו את מעמדו בהסכם הרכישה, אתם יכולים להיות רגועים שכל ליקוי שיימצא בדירה יחויב בתיקון או לחילופין בפיצוי.

 

.לפני שאתם נכנסים לדירת היד השנייה שרכשתם, כדאי להזמין בדיקת בדק בדירות יד שניה בביצוע גורם מקצועי מוסמך, ולקבל תמונה מלאה לגבי מצבו של הבית, ובכלל זה גם מצבם של אלמנטים שאותם לא רואים בעיניים, כדוגמת תשתיות, חוזק מרפסות וכדומה.

בדק בדירות יד שניה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.