בדק בית לפני קניה

הבית הוא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

 

לפני שאתם קונים דירה, אתם רוצים לוודא שהדירה נמצאת במצב מצוין, ואין הכוונה פה לאסתטיקה הכללית שלה, שבה אתם יכולים להבחין במבט פשוט. הכוונה היא לכל הדברים שאינכם יכולים להבחין בהם, כמו למשל המידה בה הרצפה או התקרה ישרות, מצב תשתיות המים והחשמל בדירה, החוזק המבני של המרפסת וקירות הבית בכלל, טיב הטיח והעמידות שלו בטווח הארוך, המידה בה המשקופים מותאמים לדלתות וכן הלאה. כל אלה מחייבים בדיקה של מהנדס על מנת להבטיח שאתם נכנסים לבית שהוא בראש ובראשונה בטוח למגורים, ושנית, אינו כולל ליקויים שיכולים לפגוע בחוויית המגורים שלכם בו.

מה זה בעצם בדק בית לפני קניה?

בדק בית היא בדיקה הנדסית של מבנה, כשהמטרה של הבדיקה היא לוודא כי המבנה נמצא במצב תקין, ולתעד את כל הליקויים הקיימים עד רמת הפאנל. בדיקה זו מיועדת לספק לקונה המעוניין בדירה תמונה מלאה על מצבה, ובכלל זה מצב האלמנטים שבהם אין לו ידע מקצועי נדרש. חלק מן האלמנטים הללו ניתנים לזיהוי במבט פשוט, ועדיין הקונה הפוטנציאלי לא יבחין בהם מכיוון שאין לו את הידע המקצועי הנדרש כדי לדעת מה לחפש, היכן לחפש וכיצד להבחין בין ליקוי ובין מצב תקין. על כך יש להוסיף את האלמנטים הנסתרים כמו צינורות שעוברים בקירות הבית, תשתיות המים והביוב שעוברות מתחת לרצפה, חוזק מבני של מרפסת, מצב טיח וכדומה. בדיקת בדק בית לפני קניה מבוצעת על ידי מהנדס מוסמך וכוללת את כל האלמנטים הנדרשים לקבלת החלטה לפני קניה.

 

מה קורה אם יש ליקויים?

בתום בדיקת בדק בית לפני קניה חשוב לבצע גם בדק בית בדירה חדשה מוסר המהנדס ללקוח מסמך המפרט את כל הליקויים שנמצאו במהלך הבדיקה. מסמך זה הוא מסמך משפטי לכל דבר ועניין, ויכול לשמש כראיה קבילה בבית משפט. במידה וישנם ליקויים, יכול הקונה להציג אותם בפני המוכר ולדרוש א' את תיקונם לפני סגירת העסקה, או ב' לדרוש הפחתה במחיר הדירה. במקרה של רכישת דירה חדשה מקבלן, יכול מסמך זה להוות ראיה משפטית בתביעה עתידית פוטנציאלית נגד הקבלן, אם זה מסרב לתקן את כל הליקויים שצוינו במסמך. בהתאם לכך, כאשר מבצעים בדק בית לפני קניה, חשוב שאת המהנדס תזמינו אתם בעצמכם, ושייצג את האינטרסים שלכם באופן בלעדי.

 

מי מבצע בדק בית?

בדיקת בדק בית מבוצעת כאמור על ידי מהנדס בניין מוסמך. ישנם מהנדסים פרטיים המציעים את השירות, וישנן חברות הנדסת בניין המספקות את השירות הזה במקביל לעוד סל שירותים, שיכולים כולם לסייע לכם לקבל את ההחלטה הטובה ביותר בקניית דירה, ואולי אף לסייע לכם בהפחתת המחיר שאותו תשלמו עבורה. יהיה המהנדס שתבחרו אשר יהיה, חשוב מאוד שתבצעו את הבדיקה לפני שאתם נכנסים לבית ולפני שאתם סוגרים את העסקה.

בדיקת בית לפני קנייה

כמדי שנה נמכרות אלפי דירות חדשות ועשרות דירות יד שנייה. מרבית הדירות הנמכרות עוברות בדיקה קצרה של הרוכש מבלי לבדוק לעומק את הנכס המוצע למכירה. גילויי הליקויים והנזקים בדירה גורם למפח נפש גדול ובזבוז זמן וכסף. בכתבה זאת נבין מה חשוב לדעת על בדיקת בית לפני קנייה ואיך נמנע בזבוז כסף ומפח נפש.

אילו ליקויים יש לבדוק בעת ביצוע בדיקת בית לפני קנייה?

בדיקת בית לפני קנייה כוללת בדיקה יסודית ומעמיקה של כל מערכתו הדירה הכוללות: אינסטלציה, חשמל, ריצוף, טיח, צבע, רובע, כלים סינטריים, נגרות ומסגרות ועוד. בנוסף לך נבדקות התוכניות של הדירה והמפרטים אשר סופקו במועד הרכישה, אם מדובר על דירה חדשה. כמו כן, נבדקים רכיבים נוספים במעטפת הבניין עצמו והפיתוח.

כמה זמן לוקחת בדיקת בית לפני קנייה?

בדיקת בית לפניי קנייה עורכת כשלוש שעות תלוי בגודל הנכנס עצמו ובאיכות הבנייה, לאחר מכן נדרש עוד יום בממוצע על מנת להכין את חוות הדעת על הדירה.

מתי צריך להזמין בדיקת בית לפני קנייה?

את בדיקת בית לפני קנייה יש להזמין עם קבלת המפתח כלומר במועד החתימה על פרוטוקול קבלת הנכס. אולם, ישנם מקרים שבהם הבדיקה מתבצעת לפני הרכישה או הכניסה לנכס. בדירות יד שנייה למשל הבדיקה תעשה לפני הרכישה או במעמד החוזה.

 

בדיקת בית לפני קנייה

האם הקבלן מחויב לתקן את הליקויים בבדיקת בית לפני קנייה?

הקבלן  מחויב לתקן את הליקויים במסגרת תקופת האחריות והבדק כפי שקבוע בחוק, אך ישנם קבלנים שלא מתקנים או מתקנים חלקית את הליקויים בתקופת האחריות. במצבים אלה יש לתבוע את הקבלן בבית המשפט מכיוון שהוא עובר על החוק ואינו עושה את חלקו כפי שנקבע בחוק עצמו.

מה עושים העם חוות הדעת שמקבלים לאחר הבדיקה?

את חוות הדעת שאתם מקבלים לאחר הבדיקה מעבירים לקבלן בדואר רשום ומבקשים ממנו שיפעל בהקדם האפשרי לתיקון הליקויים כפי שהם מופיעים בחוות הדעת עצמה. במידה והקבלן לא מבצע את התיקונים בתקופת האחריות כפי שמצוין בחוות הדעת ניתן לתבוע אותו בבית המשפט וחוות הדעת תשמש כאסמכתא משפטית לכל דבר.

מה קורה אם הליקויים אינם ניתנים לתיקון?

אם התיקונים אינם ניתנים לתיקון אך זניחים, יש לציין אותם בחוות הדעת שהם קיימים אך אינם ישימים לתיקון ועל כן חשוב לדרוש פיצוי כספי עליהם. במידה והתגלו ליקויים מהותיים בנכס עצמו כמו למשל חריגה מדרישת המינימום, אז יש צורך בחוות דעת שמאית שתעריך את שווי הנכס בהתאם לליקויים השונים אשר גורמים לו לירידת ערך הנכס.

האם נדרשות בדיקות נוספות לנכס?

לא תמיד ישנו צורך בבדיקות נוספות בנכס. אך ישנם מקרים בהם תדרשו לבצע בדיקות נוספות לצרכי בית המשפט או במקרים בהם מגלים ליקויים אשר דורשים ביצוע בדיקת מעבדה על מנת לגבש חוות דעת על הדירה. מקרים אלה יכולים להיות: החלקה, שליפה, תכולת רטיבות ועוד.

 

 

 

 

בדק בית לפני קניה

אז מה היה לנו בכתבה:

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

צרו עימנו קשר

החזון שלנו

לאורך שנים של פעילות בתחום, בנתה הדר בדק בית מתודולוגיות בדיקה מתקדמות המאפשרות לנו לבצע ביקורת מבנים ובדיקות בדק בית בצורה מאוד יסודית וממצה, ללא שום אפשרות לכך שליקוי בנייה כלשהו יחמוק מעינינו. כל בודק מטעמנו נשלח אל בית הלקוח עם רשימת בדיקות מסודרת של כל האלמנטים הדורשים בדיקה על מנת לקבל תמונה מלאה של ליקויי הבניה במבנה.

-הדר בדק בית-

אזור צפון

אזור מרכז, דרום