ביקורת מבנים

בהנדסה אזרחית, ביקורת מבנים כוללת בתוכה רשימה של בדיקות מקצועיות ובכללן גם את המונח בדק בית. תפקידן של הבדיקות הללו הוא לעמוד על טיבו של מבנה או חלק ממנו, אם זו דירה, בית וכל מבנה אחר בתחום הנדסת הבניין. הבדיקות האלו נעשות כדי לאתר ליקויי בנייה, אי התאמות לתקן וכשלים אחרים בנכס.

מה כוללים מבחני ביקורת מבנים

ביקורת מבנים היא בדיקה אשר במסגרתה אמורים להתגלות ליקויי בניה ונזקים, שאינם גלויים לעין בלתי מקצועית. בדיקת המבנה תגלה האם הנכס המועמד לרכישה נבנה לפי תקני הבניה, ואם הוא עומד בסטנדרטים הנדרשים. כאשר מדובר בבניין חדש נהוג לבצע ביקורת בניה לפני מסירת הנכס לקונה, ואילו בבניין ישן מומלץ לבצע בדק בית לפני הקניה.

ביקורת מבנים אינה מסתיימת לאחר איתור הליקויים, אלא עוסקת גם בהכנת חוות דעת מקצועית המפרטת את ליקויי הבניה בהתאם לחוק בצירוף אסמכתאות ותצהירים, היא אמורה גם לכלול אומדן של עלות התיקונים והוראות והמלצות על אפשרויות התיקון.

 

מדוע חל גידול בצורך בדוחות הבדיקה

בשנים האחרונות אנו רואים עלייה חדה ומשמעותית במחירי הדירות. עליית המחירים בשוק הנדל"ן נובעת מסיבות רבות אומנם, אך אחת הסיבות היא גם עלייה בעלות הבנייה, וכאן מדובר הן בעלות החומרים והן בעלות כוח האדם. זוהי ככל הנראה הסיבה לכך שקבלנים כיום מוצאים את עצמם לא אחת עומדים מול עלויות גבוהות יותר מהמקובל בשנים עברו. ולכן היום, יותר מאי פעם, קבלנים מנסים לחסוך בעלויות. בשל כך בהחלט סביר להניח כי מפעם לפעם איכות הבנייה תינזק.

בעין בלתי מקצועית, קשה מאוד עד בלתי אפשרי לבחון את איכות הבנייה של דירה הנרכשת מקבלן. בנוסף קיימת גם תופעה מדאיגה, שהפכה נפוצה יותר ויותר, והיא של שימוש בחומרים זולים ופחות איכותיים מהמובטח לרוכש הדירה. כמו למשל שימוש בריצוף בסטנדרט נמוך יותר מהמקובל ומהמובטח. במצבים כאלו ספק אם רוכש הדירה יוכל לראות את ההבדל, שכן הוא אינו איש מקצוע שיכול להבחין בין סוגי הריצוף השונים.

דוגמא נוספת ומדאיגה לא פחות היא העסקה של קבלני משנה, או בעלי מקצוע ללא הניסיון הדרוש, מה שחוסך בעלויות כמובן בשל מחירם הנמוך יותר. כאן חוסר הניסיון עשוי לגרום לביצוע עבודה רשלנית.
ליקויי בנייה שונים הנובעים הן מאי התאמה בין איכות החומרים והעבודה, והן בשל טעויות או רשלנות מצדו של הקבלן, תוכלו  לבדוק אך ורק בעזרת איש מקצוע שהוא מהנדס המתמחה בתחום ביקורת מבנים.

 

את מי כדאי לבחור כבודק

בחירתו של בודק שיבצע עבורכם את דוח ביקורת מבנים אמורה להתבצע על ידכם.מאחר ומדובר במהנדס בניין יש קודם כל לוודא שלמהנדס שבחרתם יש רשיון בתוקף, ושהוא מופיע ורשום בפנקס המהנדסים והאדריכלים. בלי שתקפידו לפחות על הכלל הזה בבחירת מהנדס בניין, לא תדעו אם מי שעומד לפניכם הוא בכלל בעל ההרשאות והידע הדרושים לכם. ככלל מהנדס רשום צריך להיות בוגר פקולטה להנדסה אזרחית, ומומחה בהנדסת בניין וזאת ממוסד מוכר בישראל או מחוצה לה. כלל שני בבחירת מהנדס בניין הוא שיהיה לו נסיון וידע בתחום בו אתם מבקשים לבצע את העבודה. לכן כדי למצוא את השירות היעיל והטוב ביותר כדאי להשוות בין חברות העוסקות בתחום, לתאם פגישת היכרות ולקבל המלצות. כך ניתן לבצע ביקורת מבנים גם עבור דירות חדשות וגם בנכסים מסחריים, תעשייתיים או ציבוריים. כאמור, נסיונו של הבודק מאוד חשוב, ומומלץ לדאוג לקבל המלצות עליו או על החברה מלקוחות.

 

 

ביקורת מבנים

 

השארת תגובה