ליקויי בנייה

 

ערך הנדל"ן הוא מושג שכיח בקרב רוכשי הדירות, מושג זה כולל את ערך הדירה עצמה בהתאם לבנייה עצמה. בניין עם ליקויי בנייה הוא בניין אשר מוריד באופן אוטומטי את ערך הדירה גם אם כל הליקויים השונים תוקנו. לכן לפני שאתם מחליטים למכור או לרכוש דירה, אתם חייבים לבצע בדיקת בדק בית אשר מאתרת ליקויי בנייה גלויים וסמויים לעין. הודות לבדיקת בדק בית אשר מתבצעת באמצעות איש מקצוע תוכלו לדעת איזה ליקויי בנייה קיימים בדירה שלכם וכן בבניין עצמו ובהתאם לכך תוכלו בבוא העת לדרוש את המחיר המתאים בהתאם.

מהם ליקויי בנייה?

 

ליקויי בנייה הם ליקויים שונים הקיימים במבנה הבניין וגורמים לפגיעה באיכות המבנה ובערכו של המבנה עצמו. הליקויים יכולים להיות סמויים לעין או גלויים ומסוגים שונים. חלקם אף מסוכנים מבחינה בטיחותית עד כדי סכנת חיים וחלקם ליקויים קטנים אשר לא פוגעים בתפקוד הנכס עצמו. לכן חשוב לבצע בדיקת בדק בית שתאתר את כל הליקויים השונים בדירה בין אם הם חמורים ביותר או פעוטים וזאת על מנת שנוכל לתקן אותם, וכן לדעת בעתיד איזה מחיר נדרוש על הדירה עקב אותם ליקויי בנייה. כך למשל ליקויי בנייה במקלחון שאינו תואם לנקבע בתכנון האדריכלי הוא ליקויי בנייה עם סטייה מתקנות הבנייה וניתן לתקנם בקלות רבה, לעומת זאת ליקויים שונים כגון בניית תקרות נמוכות ממה שנקבע בתקנות הבנייה הן ליקויי בנייה שאינו ניתן לתיקון ושמוריד מערך הבית עצמו.

 

אילו ליקויי בנייה מורידים את ערך הנכס?

 

ליקויי בנייה זעירים או חסרי משמעות אינם נחשבים לליקויי בנייה שגורמים לירידה בערך הנכס, אך ליקויי בנייה שלא ניתן לתקנם או שניתן לתקנם אך התיקון אינו וודאי הם תיקונים שמורידים מערך הדירה עצמה. לכן כל מי שרוצה למנוע מפח נפש והוצאות כספיות מיותרות או נזקים שונים אשר עלולים להתפתח בדירה שהוא עומד לרכוש, יכול לנקוט לבקש בדיקת בדק בית אשר מתבצעת באמצעות איש מקצוע מטעם חברה כלשהי. בבדיקה זאת בודק המהנדס ואיש המקצוע את ליקויי הבנייה השונים בהתאם לתקנות הבנייה הקיימות, האם הדירה נבנתה מחומרי בנייה מתאימים, האם תוכנית המתאר שלה עומד להשתנות וועוד קריטריונים שונים אשר בסופו של דבר קובעים את איכות החיים בדירה עצמה. ליקויי הבנייה מתייחסים למבנים רגילים אך גם בנייה קלה ומבנים ניידים, אשר צריכים לעמוד בסטנדרטים ובדרישות בהתאם לתקנות הבנייה על מנת להבטיח את תקינות השימוש במבנה.

 

איך מאתרים ליקויי בנייה בדירה?

 

על מנת לאתר את ליקויי הבנייה בדירה חשוב לבצע בדיקת בדק בית בטרם הכניסה לדירה עצמה. באמצעות בדיקת בדק בית אשר מתבצעת באמצעות מהנדס בניין ואיש מקצוע מאתרים את כל הליקויים הקיימים בדירה הסמויים והגלויים ומטפלים בהם הקדם. את הליקויים השונים אשר התגלו בדירה מעבירים לדו"ח מסודר אשר יכול להיות במקרים מסוימים אסמכתא משפטית כאשר אנו רוצים לתבוע את קבלן הבניין שלא תיקן את הליקויים שהיו בתקופת אחריותו על הבניין. איתור הליקויים בדירה נעשה באמצעות מכשירים טכנולוגים מתקדמים וחדישים אשר מאתרים את מקור הליקויי ומיקומו המדויק, בין אם הוא סמוי או גלוי לעין. דיוק זה עוזר לבעל המקצוע לקבל תמונה מלאה על כל הליקויים השונים הקיימים בדירה והאם הם בהתאם למפרט הטכני של הדירה. ישנם ליקויים אשר לא ניתן לתקן אותם כתוצאה מרשלנות בבנייה עצמה, ליקויים אלה עשויים להוריד מערך הבית, וכן משפיע על איכות החיים בדירה עצמה. לכן יש לקחת בחשבון את כל הליקויים הקיימים בדירה גם הגלויים וגם הסמויים ולהתייחס אליהם העת הצורך.

 

זהירות ליקויי בנייה מסוכנים לפניך

 

מאחר שישנם שני סוגי שמתגלים בעת ביצוע ביקורת ליקויי בנייה , ליקויים פעוטים שלא מהווים נזק למבנה הבניין וליקויים מסוכנים אשר מהווים סכנה בטיחותית לדיירים בה, חשוב לאתרם כמה שיותר מהר ולטפל בהם. ליקויים מסוכנים ולא בטיחותיים יכולים להיות למשל: מעקה שלא נבנה תקין, סורגים לא יציבים, ממ"ד לא תקין ועוד. כל אותם ליקויים עלולים לסכן את בטיחות הדיירים ומחויבים לתיקון מיידי. הליקוי החמור ביותר הוא ליקוי בשלד המבנה. בליקוי מסוג זה יציבות המבנה עלולה לגרום לקריסה של המבנה עצמו. כמו כן, אם מותקנות מדרגות לא יציבות או שחלה סטייה בקיר תומך או שישנם סדקים משמעותיים בקירות הבית, חשוב לבחון האם ישנם ליקויים בבנייה בשלד הבניין.

 

מדוע חשוב לאתר את ליקויי הבנייה?

איתור ליקויי בנייה לפני רכישת הדירה חשובה ביותר. באמצעות בדיקת בדק בית אשר מתבצעת באמצעות איש מקצוע ומהנדס בניין ניתן לאתר את כל ליקויי הבנייה השונים הגלויים והסמויים לעין ולקבל חוות דעת לגבי הליקויים השונים. לאחר ניהול משא ומתן על הליקויים אשר נמצאו בדירה ניתן לקבל אומדן של העלויות הצפויות לכם וכן מחיר הדירה עצמה לאחר כל הליקויים שהתגלו בה. כמו כן, חשוב לדעת שתוקף אחריות הקבלן היא לתקופה מסוימת וזמנית ועל כן חייבים לתקן את כל הליקויים בתקופה זאת אחרת התיקונים הם על בעל הדירה והדיירים במידה ומדובר בליקויי בנייה בבניין עצמו. כמו כן, חשוב לדעת שאם הליקויים אשר התגלו בזמן אחריות הקבלן אינם תוקנו על ידו או תוקנו חלקית ובאופן לא מספק תוכלו להגיש נגד קבלן הבניין תביעה כספית לפיצויים בבית המשפט. הקבלן מחויב עפ"י החוק לתקן במסגרת האחריות לבניין את הליקויים השונים, לא בצורה חלקית אלא בצורה מלאה וכל חריגה מכך היא עילה למשפט. מעבר לכך, חוות הדעת שיש בידכם באמצעות בדיקת בדק בית היא אסמכתא משפטית לכל דבר שעשויה לעזור לכם במהלך המשפט נגד קבלן הבניין. לכן אל תוותרו על בדיקת בדק בית בשום מצב.

 

 ליקויי בנייה