בדיקת ליקויי בנייה

 

אם אתם רוכשים דירה יד שנייה או דירה חדשה מקבלן, אתם חייבים לעשות בדיקת ליקויי בנייה. בדיקת ליקויי בנייה היא בדיקה אשר מגלה ליקויים שונים במבנה הדירה. הליקויים יכולים להיות במערכת האינסטלציה, מערכת החשמל ועוד. ישנם ליקויים אשר עלולים להיות לא בטיחותיים וחשוב לתקן אותם על מנת למנוע סכנות לדיירי הבית.

מהי בדיקת ליקויי בנייה?

בדיקת ליקויי בנייה היא בדיקה אשר מתבצעת במבנה הדירה ובודקת את הליקויים השונים הסמויים מהעין אשר נמצאים בדירה עצמה. ליקויים אלו עלולים להוות סכנה לדיירים אם הם לא מאותרים  ולא מתוקנים,במיוחד ליקויים אשר מתגלים בשלב מאוחר שאין אחריות של הקבלן לתקנם. לכן חשוב להזמין שמאי אשר יבדוק את הדירה ויאתר את ליקויי הבנייה השונים על מנת שנדע את העלויות הצפויות לצורך תיקון הליקויים שתוקנו.

האם כל אדם צריך לבצע בדיקת ליקויי בנייה?

כל מי שקונה או מוכר דירה חדשה מקבלן או דירה ישנה, או שהוא נמצא בתהליך של בניית דירה מחויב בהתאם לחוק לבצע בדיקת ליקויי בנייה, וזאת על מנת שלא יסכן את חייו במהלך המגורים בדירה.

אילו ליקויים עלולים להתגלות בבדיקת ליקויי בנייה?

בבדיקת ליקויי בנייה עלולים להתגלות ליקויים שונים עלולים להופיע בשלד הבניין, בצנרת הבניין, בריצוף הבניין, בחיפויי ועוד. חוסר ההתאמה בין מפרט הנכס למצבו האמיתי לרבות חריגות בנייה עלול לגרום לסכנות בטיחות חמורות לדיירי הבניין. לכן חשוב לאתר את הליקויים השונים ולתקנם על למנת שניתן יהיה לחיות בבטיחות ובאיכות חיים גבוהה יותר. ליקויים בדירה עלולים להופיע בדירות חדשות וכן בדירות ישנות, לכן חשוב מאוד לבצע בדיקת ליקויי בנייה  על ידי מהנדס בדק בית בעת רכישת דירה חדשה או יד שנייה.

השפעת ליקויי בנייה על ערך הדירה

מאחר שליקויי בנייה  פוגעים בערך הבניין עצמו, דבר זה מוריד את ערך הדירה במאות שקלים. לכן אם אתם רכשתם דירה חדשה מקבלן, או דירה יד שנייה, או שאתם מצפים לדירה חדשה שנמצאת בבנייה חשוב ביותר שתבצעו בדיקת ליקויי בנייה על מנת שתדעו אילו ליקויים קיימים בדירה ואינם נראים לעין. הבדיקה תיתן לכם את כל המידע על הליקויים הקיימים, היכן הם נמצאים ועד והאם הם חמורים עד מאוד או פחות חמורים.

חשיבות איתור ליקויי הבנייה והצורך בעילה לתביעה?

איתור ליקויי הבנייה בטרם רכישת הדירה עשויה לחסוך לכם זמן וכסף יקר. לפני רכישת הדירה חשוב לבצע בדיקה שמאית לאיתור ליקויי הבנייה אשר נסתרים מהעין. לאחר קבלת חוות הדעת של השמאי ניתן לנהל משא ומתן על תיקוני הליקויים אשר התגלו בבדיקה, מהי העלות הצפויה, מה המחיר ועוד. תוקף אחריות הקבלן לתיקון ליקויי הבנייה הוא למספר שנים ולאחר מן חלים עלויות התיקונים על הדיירים. במידה והתגלו הליקויים בזמן האחריות על הדירה, על הקבלן לתקן אתם בפרק זמן מסוים. אך אם הליקויים לא תוקנו או תוקנו באופן חלקי ניתן להגיש תביעה נגד הקבלן בבית המשפט.

 בדיקת ליקויי בנייה