פרוטוקול מסירה ראשוני

ממש כמו המפרט הטכני עליו אתם חותמים כאשר אתם קונים מחשב חדש לבית, גם כאשר אתם מגיעים למעמד של מסירת דירה חדשה על ידי קבלן, ישנו מסמך הנקרא פרוטוקול מסירה, שמפרט את מצבה הפיזי והטכני של הדירה טרם מסירתה. מהו פרוטוקול מסירה ראשוני והאם ישנו פרוטוקול נוסף מעבר אליו? על כך בשורות הבאות.

מהו פרוטוקול מסירה ראשוני?

בניית דירה היא למעשה תהליך בן מספר שלבים, החל משלב היסודות ובניית השלד ועד שלב הגמר ומסירת המפתח. בשלבים הראשונים מתנהל הקבלן למעשה באופן עצמאי לחלוטין אך ככל שמתקרבים למועד המסירה, כך עולה גם הצורך לערב יותר את הלקוח ולתת לו את האפשרות לראות לאן ואיך זה מתקדם. פרוטוקול מסירת דירה הוא מסמך שאותו עורך בדרך כלל הקבלן עצמו ובו מפורט המצב הפיזי והטכני של הדירה, המערכות, האביזרים והאמצעים המותקנים בה ולמעשה כל המפרט הטכני שלה. ככלל נהוג לערוך שני פרוטוקולים: פרוטוקול מסירה ראשוני ופרוטוקול מסירת חזקה.

פרוטוקול מסירה ראשוני הוא פרוטוקול שנערך בשלבי הסיום של בניית השלד, או אז מוזמן הלקוח אל הדירה לצורך סיור סביב הדירה עם נציגו של הקבלן וכשהפרוטוקול נמצא בידיהם של השניים. זהו למעשה שלב הבניה בו הבית כבר מקביל צורה, אבל עדיין קל לערוך בו שינויים במידה ומתגלים בו ליקויים שונים. במעמד זה חשוב שהלקוח יכתוב במסמך הפרוטוקול כל הערה שהוא רואה לנכון להעיר, עד רמת סימנים של נזילת צבע על הקיר ולבטח כל ליקוי משמעותי אחר שהוא מזהה.

על מנת להבטיח שאתם מזהים את כל הליקויים הקיימים על אף שאין לכם שום ידע והיכרות עם התחום, חשוב להזמין מהנדס או חברת בדק בית שתלווה אתכם במעמד של פרוטוקול מסירה ראשוני. לא כל הקבלנים יאשרו לכם את זה ולא תמיד זה מצביע על כך שהם רוצים לרמות אתכם, ויחד עם זאת, אתם מבחינתכם רוצים להבטיח שתהיה לכם האפשרות לעבור על הפרוטוקול בליווי גורם מקצועי, והמקום להבטיח את זה הוא הסכם הרכישה שבו יהיה עליכם להתייחס לעניין זה באופן ספציפי.

מה קורה לאחר עריכת הפרוטוקול?

לאחר עריכת פרוטוקול מסירה ראשוני, ממשיך תהליך הבנייה כרגיל ועל פי הצורך מבוצעים תיקונים של ליקויים שהתגלו במסגרת סיור הפרוטוקול כחלק מהליך ביקורת מבנים המבוצע באתר הבניה. עם סיום תהליך הבנייה ורגע לפני שמוסרים ללקוח את המפתח, נערך גם פרוטוקול מסירת חזקה שהוא הפרוטוקול הסופי. בפרוטוקול זה חשוב מאוד לעבור על כל הדברים בצורה יסודית ולציין כל ליקוי, קטן כגדול. לא כל הליקויים דורשים תיקון ולא כל הליקויים נחשבים לליקויים שיפריעו לכם, אבל עדיף שכל ליקוי יהיה רשום מאשר שבהמשך הדרך לא תוכלו לטעון על קיומו של אותו ליקוי. כדאי להתייעץ על הנושא עם עורך הדין שלכם.